Domů » Čápi z Makova letí do Afriky

Čápi z Makova letí do Afriky

MAPA ČÁPŮ Z MAKOVA

 

Zajímá Vás, kam poletí naši mladí čápi - ONDRA, HYNEK, BÁRA a ZUZKA?

Podpořte nákup „baťůžků“.

Již 15 let v naší záchranné stanici hnízdí handicapovaní čápi bílí. Za tu dobu odchovali více než 50 zdravých mláďat, která sama odlétla. Jejich další osudy však neznáme.

V letošním roce jsme odchovali pět mláďat čápů, čtyřem nejstarším jsme dali miniaturní satelitní vysílače umožňující sledovat jejich pohyb po odletu z Makova. Máme tak jedinečnou možnost dozvědět se více o jejich dalším životě na cestě do Afriky. Jejich putování bude možné sledovat minimálně jeden rok.

Nákup vysílačů je mimořádně finančně náročný, jeden vysílač spolu s další technologií přenosu dat stojí 48 tisíc korun. Baťůžky jsme nasadili čápům těsně před jejich prvním letem, v letošním roce to bylo koncem června.

Pokud Vás projekt zajímá, podpořte naše čápy.

Mediálním partnerem je Český rozhlas Dvojka a Pořad Meteor


Aktuality:

5.4.2015 od čápic stále nemáme žádné zprávy, doufáme, že se ještě ozvou

15.11. Vysílání pořadu Meteor

8.11. Vysílání pořadu Meteor

1.11. Vysílání pořadu Meteor

18.10. Dnes přišly souřadnice od Báry, je v Súdánu

5.10. Dnes přišly souřadnice od Báry, je v Čadu.

4.10. Vysílání pořadu Meteor

27.9. Vysílání pořadu Meteor

20.9. Vysílání pořadu Meteor

19.9. Dneska se nám po 25 dnech ozvala Bára, je v Čadu!!!

15.9. Zuzka se po 10 dnech ozvala, je v Čadu.

14.9. Ohledně cesty našich čápů to snad nejlépe uslyšíte v posledním vysílání Meteoru z 13.9. Nevím, co by od nás někteří chtěli slyšet, nevíme nic víc, než je publikováno. Pokud si přečtu, že je někdo z projektu zklamán, tak nevím,co chce slyšet. Pokud se čápi nehlásí, není co psát a všechny další konspirační teorie jsou k ničemu. Věřte, že bych moc rád napsal, že se nám ten či onen čáp ozval, ovšem pokud to tak není, nezbývá nic, než čekat.

4.9. Bulharská společnost pro ochranu ptáků vydala článek o úhynu našeho čápa Hynka

31.8. Bylo překvapením, že si Zuzka patrně zkrátila trasu poměrně neobvyklým přeletem zálivu u Iskendrunu. (Vzpomeňme na Báru, která to oblétala.) Že se vody nebojí, dokázala i přeletem Suezského zálivu k Hurgadě. Tou dobou již byla ve velmi obtížné fázi migrace, kde záleží na dostatečných zásobách energie. Velká hejna čápů bílých přelétají bez možnosti krmení Blízký východ a Egypt až do první vhodné oblasti s dostatkem potravy v jižním Súdánu. Na vhodných místech se táhnoucí hejna snášejí pouze na několikaminutové zastávky k pití (např. rybníky v Izraeli).Takový přelet trvá 7-10 dní a každý den to obnáší absolvovat asi 300km. Ve dnech od 27.8. až do 31.8. ulétla postupně 290, 240, 285, 330 a 325 km. Ještě jí zbývají asi 2 dny (600km), aby dosáhla tohoto místa. Tato část je asi nejnáročnější fází čapího tahu.

31.8. Zuzka přeletěla do Afriky do egyptské Hurghady, o Báře nevíme.

30.8. Zuzka je v Izraeli. Vysílání pořadu Meteor

29.8. Zuzka je v Jordánsku, o Báře nemáme žádné zprávy. Dnes nám přišly informace od izraelských kolegů - navštívili místo, kde se nám naposledy ozval signál od Báry a nic nenašli, takže můžeme jen doufat, že jde o chybu vysílače a Bára se ještě ozve.

26.8. Vysílání o našich čápech na Radiožurnálu - od 43:35 min

25.8. Bára do dnešního dne uletěla více než 3250 km, nyní je v Izraeli.Zuzka zdolala vzdálenost okolo 2010 km a je v Turecku.

24.8. Bára přeletěla přes Sýrii a Libanon a je na hranicích mezi Izraalem a Jordánskem, Zuzka je u Bulharského města Alexandrovo.

23.8. Vysílání pořadu Meteor

Bohužel máme smutnou zprávu. Bulharští kolegové našli na posledních souřadnicích Hynka spolu s jedním dalším čápem mrtvého. Osudným se jim stal sloup elektrického vedení.

Před pár dny bylo v blízkosti tohoto místa nalezeno dalších 10 mrtvých čápů!

V Bulharsku mají s elektrickým vedením podobný problém jako my zde v Česku. Již nyní se tam pracuje na výměně sloupů elektrického vedení za bezpečnější, byly jich vyměněny stovky a další tisíce na výměnu čekají.

Zuzka se stále pohybuje na podoblém místě a od Báry nám dnes souřadnice nepřišly.

22.8. Zuzka je stále v Bulharsku u obce Veselinovo, Bára v Turecku u města Osmaniye. Od Hynka nepřišly žádné údaje.

20.8. Zuzka je v Bulharsku na hranicích s Tureckem u obce Veselinovo, Bára je v Turecku u obce Seyitgazi, od Hynka nám chodí neúplná data, z kterých nelze určit polohu, spojili jsme se s kolegy z Bulharska, kteří prověří poslední místo vysílání, bohužel se nám moc nelíbí

16.8. Vysílání pořadu Meteor

Zuzka se přesunula do Rumunska, zatím nejdělší let 367km, k obci Bibesti, Bára s Hynkem jsou ještě kousek pod ní u hranic s Bulharskem u obce Viasu 314km

15.8. Zuzka se přesunula do Maďarska do Csataszög - 256km, Bára s Hynkem letěli 223 km a zůstali kousek před Rumunskem u obce Hödmezövásárhely.

14.8. v 9.00hod byli Bára s Hynkem ještě v Borovanech, do 12.00 hod doletěli do Sachsendorfu v Rakousku (104km) a do večera 18.00hod doletěli do Maďarska do Böny (177km). Celkem 281km. Zuzka je stále u Trnavy.

12.,13.,14.8. Čápi jsou stále na podobných místech - Bára s Hynkem u Borovan, Zuzka u Trnavy.

12.8. Nové fotky z Borovan u Č. Budějovic, kde se vytváří skupina čápů

11.8. Zuzka je jižně od Trnavy u obce Zeleneč, Hynek s Bárou jsou stále u Borovan.

10. 8. Dorazily všechny souřadnice, Zuzka včera přeletěla Rakousko a nyní je na Slovensku. Uletěla asi 250 km. Bára s Hynkem jsou stále spolu poblíž Borovan.

9.8. Vysílání Meteoru - Čáp Ondra zahynul

9. 8. Bára s Hynkem jsou spolu na Hluboké u Borovan. Souřadnice od Zuzky dnes nepřišly.

8. 8. Bára dnes nocovala v Horažďovicích, Zuzka u Kestřan a Hynek nedaleko Štěkně.

7. 8. Bára opustila stanici, nejdříve letěla směr Písek, poté za Bělčice. Zuzka dolétla do Horažďovic a Hynek se pohyboval mezi Dobeví a Štěkní.

6. 8. Hynek je se Zuzkou u Kestřan, Bára stále ve stanici, odlehčuje pravou nohu.

5. 8. Bára se stále zdržuje u stanice, má poraněnou nohu. Zřejmě proto se vrátila. Zuzka s Hynkem jsou u Štěkně.

4. 8. Bára se překvapivě vrátila zpět z Lišova. V kukuřičném poli nalezena vysílačka po Ondrovi.

3. 8. Bára odletěla ze stanice. Stejně tak Hynek a Zuzka, kteří letí spolu.

2.8. Vysílání Meteoru - Sledujte s námi čapí mláďata online

2. 8. Ondra nalezen mrtev.

24. 7. První let mimo stanici.

24. 6. Čápům byly nasazeny vysílačky.


O PROJEKTU

/Ondra, Hynek, Bára a Zuzka poletí z Makova do Afriky s baťůžky/

Již 11 let hnízdí v Záchranné stanici živočichů Makov handicapovaní čápi bílí. Za tu dobu odchovali

32 mláďat, která sama odlétla. Zatím mohli lidé z celého světa sledovat průběh jejich hnízdění díky online kameře umístěné poblíž hnízda, ale další osudy mláďat nikdo neznal. Poodhalit tajemství odletu čápů na jih pomohou letos „baťůžky“ s miniaturním vysílačem GPS. Pokud se vše podaří, bude možné každý den sledovat jejich cestu do Afriky.

V roce 2014 se podařilo odchovat 5 mláďat, 4 nejstarší čápata mají připevněné baťůžky s vysílači. Nasazení jsme provedli 24. června, těsně před jejich prvním letem. Sledování cesty začne jejich odletem ze Záchranné stanice živočichů Makov. Podle pozorování z posledních let to bude nejdříve ke konci července, spíše začátkem měsíce srpna.

Oba rodiče se do záchranné stanice dostali s poraněním křídla o dráty elektrického vedení a nemožností návratu zpět do přírody. Samec je ve stanici 10. rokem. S první samicí odchovali 20 mláďat, s druhou zatím 12 mláďat.

Celý projekt se připravoval 2 roky. Smyslem je zjistit a ověřit efektivitu péče o handicapy, úspěšnost vypouštění mláďat a dále sledovat jejich následné zapojení do volně žijící populace příslušného druhu. Toto vše nám sledování pomocí vysílačů umožní, pokud to ptáci přežijí.Úhyny ptáků v prvním roce života v přírodě mohou být i více než 50%.

V současnosti /26.7./všech 5 mláďat každý den několik hodin létá v okolí stanice, několikrát už odlétli i do nedaleké obce Čížová, kde odsedávali na komíny místní dřevovýroby. Nocují zatím ve stanici.

Celý projekt je mimořádně finančně náročný, jeden vysílač pro čápa spolu s další technologií přenosu dat stojí 48 tisíc korun. Pokud Vás projekt zajímá, podpořte naše čápy.


Mediálním partnerem je Český rozhlas Dvojka
projekt začíná vysíláním 2. 8. 2014
http://www.rozhlas.cz/meteor/capi/


ZPŮSOB SLEDOVÁNÍ ČÁPŮ Z MAKOVA

Ke sledování ptáků během jejich tahu se používá již několik desítek let globální systém Argos, který využívá meteorologické družice, buď přímo k zaměření polohy, nebo k předání přesnějších dat získaných z GPS modulu ve vysílači. Teprve v posledních letech se rozšířila nová technologie, která využívá k předání GPS dat bohatě rozvinuté sítě mobilních telefonních operátorů. Tato varianta je levnější a navíc umožňuje i zpětné ovládání vysílače kdekoliv na světě, například při nedostatku energie snížením množství dat, pokud je solární napájení nedostatečné. Můžeme si to představit jako výměnu smsek pomocí roamingu. Souřadnice jsou v určených hodinách shromažďovány v paměti a v určitou dobu zaslány na server. Podmínkou je pokrytí oblasti některým telefonním operátorem, což nemusí v odlehlých oblastech platit. Zkušenosti z Afriky však ukazují, že takových míst je v současnosti již málo. Současné vysílače jsou opravdu miniaturní a jejich váha nedosahuje většinou ani 1% váhy zvířete, což je zatížení zanedbatelné. V našem případě byly použity vysílače o váze 27 g. Solární dobíjení zajišťuje panel zhruba 2x3 cm velký, který musí být umístěný na vyvýšeném místě, aby jej trvale nezastínila delší pera na zádech. Proto je při běžné instalaci jako baťůžek na zádech celé zařízení zřetelně vidět. Využili jsme také alternativní umístění nad pánví, kde je vysílač většinou překryt složenými křídly. Podle předpokladu se ukazuje, že i zde je napájení dostatečné, protože čápi bílí se u nás i v Africe pohybují v otevřené krajině, většinou pod přímým sluncem. K připevnění jsou použity speciální poteflonované pásky, které zajišťují minimální tření.

Zkušenosti ornitologů na celém světě ukazují, že jak miniaturní zařízení,tak způsob jeho připevnění neovlivňují chování a život sledovaných ptáků. Naopak, takovéto vysílačky odkryly nejen neznámé detaily života ptáků, ale především přispěly k identifikaci hlavních příčin ztrát, mezi něž patří kolize s elektrickým vedením, ilegální lov a trávení, a to i v zemích Evropy.


Vedoucí projektu:

Libor Šejna

Povoláním hajný u Lesů města Písku, zakladatel a vedoucí Záchranné stanice živočichů Makov. Fotograf přírody.

Zkušenosti se záchranou volně žijících zvířat a jejich navracením do volné přírody, s odchovy sov, dravců

a čápů bílých, účast na řadě projektů ČSOP.

Některé z projektů:

 • Dravci a sovy - mapování hnízdního výskytu a monitoring dravců a sov v terénu, ochrana jejich hnízdních biotopů, vyvěšování budek, mapování nebezpečných tras vysokého napětí v místech hnízdního výskytu kriticky a silně ohrožených druhů dravců a sov.
 • Ledňáček říční, skorec vodní – monitoring, budování umělých stěn, hnízdišť
 • Podpora hnízdních možností ptáků v lesích – vyvěšování budek, mapování doupných stromů
 • Čáp bílý, čáp černý - program je zaměřen na dlouhodobé sledování a ochranu obou druhů čápů, monitoring hnízdění, budování umělých hnízdních podložek, opravy a úpravy hnízd, kroužkování mláďat, záchrana handicapovaných mláďat a odečítání dospělých kroužkovanců

Odborní poradci:

RNDr. Lubomír Peške

Mezinárodně uznávaný zoolog, odborník v oboru radiové telemetrie zvířat.

Osobně se podílí na několika světových projektech podporovaných IUCN nebo RSPB (International Union for Conservation of Nature, Royal Society for the Protection of Birds).

Některé z projektů:

 • Monitoring posledních přežívajících ibisů skalních v kolonii v Sýrii
 • Odchyt a označení supů bengálských v Nepálu
 • Odchyt a značení dropů obojkových v Maroku
 • Noční telemetrické sledování malých „opiček“ nártounů filipínských v džungli Filipín 2009-2012
 • Odchyt a značení čápů černých
 • Odchyt a značení orla křiklavého na Slovensku
 • Značení a monitoring orlů skalních na Moravě
 • Odchyt a značení chřástalů polních

Ing. Tomáš Kunca

Získal v roce 2005 bakalářský titul (BSc.) na Salfordské Universitě ve Velké Británii, kde dalších několik let působil jako biolog v malé společnosti International Wildlife Consultants. V rámci své práce se podílel na několika výzkumných projektech. Zejména výzkum biologie a ekologie raroha velkého v Kazachstánu a Mongolsku, dále také dva roky pracoval na záchranném projektu sokola novozélandského na Novém Zélandě.

Po návratu do ČR studoval magisterský obor Forestry, Water and Landscape management na ČZU

v Praze, kde stále působí jako doktorand se zaměřením na biologii a ekologii dravců.

V poslední době se podílel na výzkumném projektu orla korunkatého v JAR.


Výsledky velkého sčítání čápů v ČR

Společná tisková konference České společnosti ornitologické a Českého rozhlasu přinesla 4. listopadu dobé zprávy. Čápů u nás žije přibližně stejně jako při posledním sčítání před 20 roky.

Níže si můžete prohlédout, jak vypadají souřadnice, které nám denně chodí od čápů.

Ondra - 17.7.2014Ondra - 17.7.2014

Hynek - 17.7.2014Hynek - 17.7.2014

Bára - 17.7.2014Bára - 17.7.2014

Zuzka - 17.7.2014Zuzka - 17.7.2014

Záznamy všech čápů za červenecZáznamy všech čápů za červenec