WEBKAMERA 1
Krmítko
WEBKAMERA 2
Záchranná stanice
živočichů Makov
Chcete podpořit naši záchrannou stanici a mít doma krásnou budku s Makovem? Pak si ji objednejte u nás na webu. Ručně vyráběná opalovaná budka s nápisem Makov od našeho kamaráda truhláře Honzy Pavlase potěší Vás i drobné pěvce, kteří v ní hnízdí. Na jaře ji může obsadit řada druhů: sýkory koňadra, modřinka, parukářka, babka, lužní i uhelníček. Nebo vrabec polní i domácí, rehek zahradní, lejsek černohlavý a bělokrký, brhlík lesní nebo i krutihlav obecný a další.
Pokud souhlasíte, Vaši budku se jménem umístíme do mapy na stránkáchBudka pro Makovdle dodacího místa. Můžete si pak zkontrolovat Vaši i další nejbližší budku z Makova. Pokud víte, že budete mít budku jako dárek, napište nám konečné místo umístění budky.
Objednávky provádějte POUZE pomocí zprávy na e-mail budka.makov@gmail.com
• kolik kusů budek budete objednávat
• na jakou adresu balíček zašleme (Vaše adresa/adresa Zásilkovny).
• Vaše telefonní číslo
• jméno, které bude v mapě uvedeno u místa budky (např. Jiřík a Anička, nebo babička Růženka) nebo případný nesouhlas s umístěním do mapy
Budky odesíláme přes Zásilkovnu.
Cena dopravy je 65.- Kč při doručení do Výdejny Zásilkovny, případně 130.- Kč při doručení na Vaši adresu.
Cena budky je 490,-Kč + poštovné (viz výše)
Nejvhodnější doba pro vyvěšení budky je podzim, budky do jara „oprší“ a ptáci si na ně zvyknou. Některé druhy ptáků obsazují budky již velmi brzy, jarní vyvěšení spíše přiláká druhy vracející se ze svých zimovišť. Můžete ji ale vyvěsit kdykoli, třeba i v létě. Řada druhů hnízdí několikrát za rok, a tak mohou Vaši budku obsadit. Samotné zavěšení budky můžete udělat několika způsoby. Pomocí latě, drátu, háčku či přímým zatlučením budky do stromu, na zeď, sloup apod. Při volbě způsobu musíme mít především na paměti bezpečnost a trvanlivost zavěšení. Při zatloukání do stromu je také potřeba vyřešit problém zarůstání hřebíků do stromu (vhodné je hřebíky úplně nezatloukat, ale nechat je asi 1-2 cm nad povrchem). V našich podmínkách se asi nejlépe osvědčilo používání závěsné lišty nebo drátu, který ale musíme podložit, aby nezarůstal do kmenu stromu. Orientace vletového otvoru není nijak důležitá, klidně ji otočte tak, ať vidíte na vlet do budky. Samozřejmě, že ji neotáčíme přímo proti směru převládajících dešťů. Vždy je lépe, pokud je budka trochu skryta, nevhodné je např. vyvěšení budky na osamocený sloup, ptáci se tam nebudou cítit bezpečně a budku neobsadí.
Budky neumisťujeme v blízkosti silnice, železniční trati, nebo provozům, kde dochází k velké koncentraci lidí a techniky. Na budku neumisťujeme bidýlko, ptáci ho nepoužívají a slouží jen jako opora pro kočky, kuny a jiné predátory.
Vhodný biotop, hustota a umístění budek
Pokud to jen trochu jde, umístěte budku tak, ať na ni třeba z domu, z pergoly nebo dvora dobře vidíte. Jen tak bude budka žít „s Vámi“. Když budete mít štěstí, uvidíte na jaře časté boje o budku, později pak i krmení mláďat a naposledy i jejich opouštění budky. Umístit ji můžete i jinam v přírodě, vždy je ale dobré mít souhlas majitele pozemku. Budky vyvěšujte min 10-20 metrů od sebe, na zahradě to může být i méně. Optimální výška je 2 – 3 metry. Můžete ji dát klidně i výš, je ale třeba počítat s jejím každoročním čištěním. Pokud chcete, aby vám opálení budky déle vydrželo, dejte ji na nějaké místo bez dlouhodobého přímého slunce. Budky čistíme každý rok na podzim. Veškerý obsah budky odstraníme, ptáci si hnízdní materiál nanosí na jaře sami.
Pokud chcete, pošlete nám fotky z vyvěšování budek, postupně některé z nich zveřejníme.