WEBKAMERA 1
Hnízdění čápů bílých
WEBKAMERA 2
Záchranná stanice
živočichů Makov
WEBKAMERA 3
Hnízdění čápů černých
Chcete podpořit naši záchrannou stanici a mít doma krásnou budku nebo krmítko s Makovem? Pak si je objednejte u nás na webu. Ručně vyráběné opalované budka s nápisem Makov od našeho kamaráda truhláře Honzy Pavlase potěší Vás i drobné pěvce, kteří v ní hnízdí. Na jaře ji může obsadit řada druhů: sýkory koňadra, modřinka, parukářka, babka, lužní i uhelníček. Nebo vrabec polní i domácí, rehek zahradní, lejsek černohlavý a bělokrký, brhlík lesní nebo i krutihlav obecný a další.
Krmítko zase poslouží od podzimu do jara pro okolní ptactvo z Vaší zahrady.
Souhlasíte-li, Vaši budku nebo krmítko se jménem umístíme do mapy na stránkáchBudka pro Makovdle dodacího místa. Můžete si pak zkontrolovat Vaši i další nejbližší budku nebo krmítko z Makova. Pokud víte, že budete mít budku jako dárek, napište nám konečné místo umístění budky.
Objednávky provádějte POUZE pomocí zprávy na e-mail budka.makov@gmail.com
• kolik kusů budete objednávat
• na jakou adresu balíček zašleme (adresa Zásilkovny).
• Vaše telefonní číslo
• jméno, které bude v mapě uvedeno u místa budky (např. Jiřík a Anička, nebo babička Růženka) nebo případný nesouhlas s umístěním do mapy
• pokud objednáváte hrnek, tak jaký motiv budete chtít - se sovou nebo s čápem
Budky, krmítka i hrnečky odesíláme přes Zásilkovnu a to POUZE do výdejny.
Cena dopravy je 79,- Kč za jeden balík.
Vše lze také zakoupit v návštěvních hodinách v záchranné stanici.
Do jednoho balíku lze dát maximálně 2 budky, případně 1 krmítko.
V případě objednávky 3 budek se odesílají 2 balíky, v případě objednávky 1 budky a 1 krmítka také 2 balíky.
Cena hrnečku je 290,-Kč + poštovné (viz výše).
Cena krmítka pro veverky je 540,-Kč + poštovné (viz výše).
Cena budky je 490,-Kč + poštovné (viz výše).
Cena krmítka je 590,-Kč+ poštovné (viz výše).
Jak správně přikrmovat ptáky na krmítku
• Množství potravy přizpůsobujeme aktuálnímu počasí. Více krmiva podáváme za mrazů a vysoké sněhové pokrývky.
• Krmítko umístíme alespoň 1,5 m nad zemí, ideálně na závětrné a nerušené místo.
• Potrava musí být vždy chráněna před sněhem a deštěm.
• Krmení pravidelně doplňujeme a krmítko čistíme a dezinfikujeme.
• Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs.
• Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem.
• Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
• Vyhýbáme se i všemu sladkému. Výjimkou je cukr obsažený přímo v ovoci – nakrájené jablko ano, doslazované rozinky či dokonce sušenky v žádném případě.
• Vhodné potraviny z naší kuchyně jsou např. neslaná vařená rýže a brambory, strouhaná mrkev, vločky, syrové maso nebo lůj.
• Čím rozmanitější potravu v krmítku nabídneme, tím více druhů pozorujeme.
• Nezapomínejme na pítko. I v zimě ptáci potřebují vodu.
Druhy pozorované na krmítku u nás:
Bažant obecný, Brhlík lesní, Červenka obecná, Čečetka zimní, Čížek lesní, Dlask tlustozobý, Drozd kvíčala, Hrdlička zahradní, Hýl obecný, Kachna divoká, Káně lesní, Kos černý, Krahujec obecný, Krkavec velký, Pěnkava jíkavec, Pěnkava obecná, Pěvuška modrá, Poštolka obecná, Puštík obecný, Sojka obecná, Stehlík obecný, Straka obecná, Strakapoud malý, Strakapoud prostřední, Strakapoud velký, Strnad obecný, Střízlík obecný, Sýkora babka, Sýkora koňadra, Sýkora lužní, Sýkora modřinka, Sýkora uhelníček, Šoupálek dlouhoprstý, Špaček obecný, Volavka popelavá, Veverka obecná, Vrabec domácí, Vrabec polní, Vydra říční, Zvonek zelený, Zvonohlík zahradní, Žluna šedá, Žluna zelená
Nejvhodnější doba pro vyvěšení budky je podzim, budky do jara „oprší“ a ptáci si na ně zvyknou. Některé druhy ptáků obsazují budky již velmi brzy, jarní vyvěšení spíše přiláká druhy vracející se ze svých zimovišť. Můžete ji ale vyvěsit kdykoli, třeba i v létě. Řada druhů hnízdí několikrát za rok, a tak mohou Vaši budku obsadit. Samotné zavěšení budky můžete udělat několika způsoby. Pomocí latě, drátu, háčku či přímým zatlučením budky do stromu, na zeď, sloup apod. Při volbě způsobu musíme mít především na paměti bezpečnost a trvanlivost zavěšení. Při zatloukání do stromu je také potřeba vyřešit problém zarůstání hřebíků do stromu (vhodné je hřebíky úplně nezatloukat, ale nechat je asi 1-2 cm nad povrchem). V našich podmínkách se asi nejlépe osvědčilo používání závěsné lišty nebo drátu, který ale musíme podložit, aby nezarůstal do kmenu stromu. Orientace vletového otvoru není nijak důležitá, klidně ji otočte tak, ať vidíte na vlet do budky. Samozřejmě, že ji neotáčíme přímo proti směru převládajících dešťů. Vždy je lépe, pokud je budka trochu skryta, nevhodné je např. vyvěšení budky na osamocený sloup, ptáci se tam nebudou cítit bezpečně a budku neobsadí.
Budky neumisťujeme v blízkosti silnice, železniční trati, nebo provozům, kde dochází k velké koncentraci lidí a techniky. Na budku neumisťujeme bidýlko, ptáci ho nepoužívají a slouží jen jako opora pro kočky, kuny a jiné predátory.
Vhodný biotop, hustota a umístění budek
Pokud to jen trochu jde, umístěte budku tak, ať na ni třeba z domu, z pergoly nebo dvora dobře vidíte. Jen tak bude budka žít „s Vámi“. Když budete mít štěstí, uvidíte na jaře časté boje o budku, později pak i krmení mláďat a naposledy i jejich opouštění budky. Umístit ji můžete i jinam v přírodě, vždy je ale dobré mít souhlas majitele pozemku. Budky vyvěšujte min 10-20 metrů od sebe, na zahradě to může být i méně. Optimální výška je 2 – 3 metry. Můžete ji dát klidně i výš, je ale třeba počítat s jejím každoročním čištěním. Pokud chcete, aby vám opálení budky déle vydrželo, dejte ji na nějaké místo bez dlouhodobého přímého slunce. Budky čistíme každý rok na podzim. Veškerý obsah budky odstraníme, ptáci si hnízdní materiál nanosí na jaře sami.
Pokud chcete, pošlete nám fotky z vyvěšování budek, postupně některé z nich zveřejníme.