V roce 2019 nás podporují: Brožovi / Julie Stranska / Edita Jindrová / Jarmila Pašková - příspěvek pro zvířátka / Stanislava Šedivá / Jana Šenbergerová - na čápy / Ivana Jirásková / Obec Tchořovice / Kateřina Böhmová – pro vaše zvířátka / Město Blatná / Anna Szlauerová / Město Sedlice / Judita Paukova - příspěvek na vylepšení pro zvířátka / Obec Oslov / Obec Skály / rodina Hladkých / Andrea Bílková / Tomáš Drábek - dar na provoz stanice / Hřebejkovi / Eva Brezikova / Hana Štočková / Michaela Šírová / Ladislav Triska / Martina Svobodová / Marcela Klimková – pro zvířátka / Denisa Mišianová / Brožovi / Miroslav Čermák / Obec Horosedly / Dobrovolný svazek obcí / Hana Barvikova - za potěšení sledování na internetu / Herbert Witt, Marita Witt / Kateřina Böhmová – pro vaše zvířátka / Radka Brahova / Jarmila Pašková / Miluše Mondeková / Rodina Hladkých / Magdalena Švábová / Michal Vladimir / Andrea Bílková / Jana, Brno - Opožděný K + M + B 2019 / František Domin – příspěvek do krmítek / Danuše Žejdlová – krmítko / Eva Brezikova / Hana Štočková / Michaela Šírová / RNDr. Tomas Bajer / Obec Myslín / Věra Jakobiová / Ladislav Tříska / Ludmila Cardová - Od Ludky pro zvířátka / Obec Vlastec / Obec Třešovice / Jaroslava Zehnalová, Olomouc / Alena Nováčková / Lenka Březovská / Brožovi / Obec Branice / Michal Závodský / Denisa Mišianová - příspěvek pro srnečky / Stanislava Kaloušová - na provoz kamery i pro zvířata / Bogucka Teresa Kinga / Lenka Bojdová - Šťastný a úspěšný nový rok! / Marie Hlubučková - Děkuji za PF a přeji vše nejlepší v novém roce. / Kateřina Böhmová – pro vaše zvířátka / Vláďa Říha, Písek / L.Baarabášová - dar / JUDr. Jan Mrázek - dar / Alena Cibulková / Jarmila Pašková - příspěvek pro zvířátka / Tomáš Macků - ať se daří / Obec Lom / rodina Hladkých / Obec Čejetice / Jana Rubnerová / Drahomíra Tousková / Michal Hrubec / Příjemné prožití svátků vánočních a do nového roku hodně zdraví, štěstí a pohody Jitka P. - Pečky / Bohuslava Knížková - na dobrou věc
*
*
131912119
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
marika
VODŇAN má dnes aktualizované údaje - cestopis (aj s fotkami): https://albumyrajce.rajce.idnes.cz/
želám príjemný nedeľný večer :-)
Katy, Jiřko, Veroniko - ďakujem:-)


[Odpovědět]
libor, makov
děkuji, moc rád pročítám .)
libor, makov
jen pro zajímavost, pila řeže zhruba 400 metrů daleko, takže ptactvo na krmítku opravdu neruší .-). Současný mikrofon je velmi citlivý, potřebuje výrazně ubrat.

[Odpovědět]
oli

Pane Libore, hlasitost mikrofonu nesnižujte, protože hlasitost pily se nerovná hlasitosti ptáků a ti by pak nebyli slyšet. Ptáci jsou na tyto zvuky zvyklí, spíše je ruší dravci.
mojeeva
Dobrý den, pane Libore, taky se přimlouvám, aby mikrofon zůstal na této hlasitosti, je milé slyšet zvuky, jak ptáčci zobou do zrníček na krmítku a když odlétají, ten frkot jejich křidélek :-)
rej
Zdravím jsou slyšet pily ruší ptactvo

[Odpovědět]
Jiřina
Puzzle - volavka na jedné noze ;-)
https://www.jigidi.com/created.php?id=C09SNF8B

[Odpovědět]
Jana Němcová
Hrozně ráda si pouštím vaši vebkameru.Opakujeme si tak jména mnoha ptáčků.Zároveň je to pro nás inspirace,co nasypat do krmítka na zahradě.

[Odpovědět]
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika
Hezký víkend všem v Makově i všem makovským příznivcům přeju a nesu nový Makováček z pátečního a čtvrtečního dne před makovskými kamerkami, ve kterém najdete i to, jak se čápíkům stavěla nová střecha nad hnízdem. :-)
Odkaz na nové fotky od makovského jezírka, krmítka a čapího hnízda je tady: :-)
https://makovacek.rajce.idnes.cz/Makovacek_ze_17._a_18.1.2019_-_nova_capi_strecha/

[Odpovědět]
Katy
Zima pri jazierku
https://www.youtube.com/watch?v=fEOy1CcGnOo&t=3s
zvuk nieje
;-)

[Odpovědět]
Lýdia
Katy, pekné zábery ste zachytila vo videu z Makova. Príjemný večer prajem všetkým.;-)
Jiřina
Volavka na večeři :-)... https://www.youtube.com/watch?v=Lu2PA6gHhOw

[Odpovědět]
marika
VODŇAN - nové údaje na novej mape, po výlete mierne na juh späť smer sever ;-) https://i.postimg.cc/6pS8y1p7/V-sit-zmena.jpg

[Odpovědět]
marika
cestopisný album aj s fotkami z regiónu https://albumyrajce.rajce.idnes.cz/ - ďakujem všetkýmm za komentáre na rajčeti k albumom :-)
želám príjemný večer :-)
Alena N.
hezký den všem do Makova, chtěla jsem požádat p. Libora, zda nemá informace, jak se vede Vendulkovic rodince :-)

[Odpovědět]
libor, makov
netuším
em
já spiísš jakse ma vodnanek a cerni capici
Dik
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika
Zdravím Makov a makovské příznivce a nesu opět nový Makováček z úterního a pondělního dění před makovskými kamerkami - odkaz na fotky od makovského krmítka, jezírka i čapího hnízda je tady: :-)
https://makovacek.rajce.idnes.cz/Makovacek_ze_14.1._a_15.1.2019_-_rusne_dva_dny_v_Makove/
Pěkné dny všem přeju! :-)

[Odpovědět]
marika
Vodňan na novej mape s mierkou https://bit.ly/2QO368O , ale len jedna lokalizácia za deň, môžete si ponechať len aktuálny rok alebo aj predošlé (aj ostatné telemtricky sledované vtáky z min.)
nová mapa a na nej posledná, nová lokalizácia 13.I. (malý posun trochu na východ)
@ADMIN: opäť nechce odoslať s odkazom :-(

[Odpovědět]
marika
VODŇAN popis cesty je hotový
https://albumyrajce.rajce.idnes.cz/
želám príjemné popoludnie :-)
zuzi
translation of Mr Libor´s reply (sorry for my English):
Adult storks do not need any roof - the roof is there just for their youngsters when it rains a lot. Storks can easily hide in the grove.


[Odpovědět]
Felicity Friend
Vážený pane Libor, sněží u Makova, ale doufám, že nová střecha a jakákoli jiná ochrana stonků je skoro připravena, protože jinak bude hnízdo velmi brzy zakryto sněhem! Odpusťte všem nás obavám pozorovatelů za to, že jste úzkostliví. Jsem si jist, že máte dnes vše připraveno.


[Odpovědět]
libor, makov
Dospělí čápi střechu nepotřebují, je tam jen kvůli líhnutí mláďat, když hodně prší. Čápi se mohou snadno schovat v lesíku.

Prosím někoho z KN o anglický překlad, děkuji.
Lubomír
Jsem přesvědčaný, že loňské horké a suché léto silně zdecimovalo naše ptactvo. Bydlíme již přes 40 let u lesa a zahrad, a každý rok nás obveselovalo množství ptačích druhů. Každou zimu se na krmítku neustále střídaly sýkory, brhlíci, zvonci, zvonohlíci, dlaskové a občas i hýlové. Krmítko máme na parapetu okna u kuchyně, takže vnoučata se zájmem pozorovala ptačí rej. Letošní zima je bez ptáčků smutná. Není skoro žádného vidět, krmítko je opuštěné. Sýkorky a kosy není vůbec nikde vidět, a co jich vždy kolem našeho domu bylo. Je nám z toho smutno...

[Odpovědět]
marika
\"„Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí, ...“
nechce odoslať odkaz v texte tak takto: birdlife.cz(lomítko)scitani-ptaku-na-krmitkach-se-zucastnilo-pres-11-tisic-dobrovolniku(lomítko)
Jana R

Např. na makovském krmítku oproti loňsku notně ubylo zvonků, vrabce jsem letos neviděla jediného, dlasků a sojek tam také moc nelétá. Loni tam byl prostě mnohem větší šrumec. Sýkor je stále dost. Ale možné je že i více úřadují dravci??
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika
Pěkný nový týden všem v Makově i všem makovským příznivcům přeju a nesu nový Makováček z víkendového dění před makovskými kamerkami, ve kterém uvidíte i to, jak se dnes čápíkům měnila střecha nebo jak na hnízdě v lese hodovaly obě srnky a nechybí ani přehlídka na krmítku s dlaskem, červenkou a dalšími. :-)
Odkaz na víkendové fotky od makovského krmítka, jezírka a čapího hnízda je zde: :-)
https://makovacek.rajce.idnes.cz/Makovacek_z_12.1._a_13.1.2019_-_vikendovy_special/

[Odpovědět]
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika

A Makováčky předchozí čekají pěkně pohromadě tady: :-)
https://makovacek.rajce.idnes.cz/
Bohuslava D.
není vidět na krmítko.

[Odpovědět]
Lika
Kamery jsou jen dvě a pohledy se střídají.
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika

Ptáčci na krmítko po 16. hodině už stejně nelétají, tak se v tu dobu přepnulo na čapí hnízdo, ať si můžeme užít i čápíky. :-)
Pozorovatelka

Bohuslavo, pan Libor přepíná kamery jak uzná za vhodné a je dost možností na sledování ptačích krmítek např. www.kukaj.sk
marika
VODŇAN cestopisný album
- našla som veeeľa fotiek, nie priamo z miesta, kde je (kade išiel) a nie z tohto času, ale predstavu o krajine myslím si, že dajú výbornú, len mať trpezlivosť prejsť všetkými fotkami
- časť je v albume a link k ďalším pod jedným z obrázkov
- fotil pán, ktorý bol so skupinou odborníkov vyhľadávajúcich a kontrolujúcich kvalitu studní a prameňov
https://www.rajce.net/a15788216#45157959262_3607286a06_o.jpg
želám príjemný večer a peknú nedeľu :-)


[Odpovědět]
marika
nedarilo sa mi dopoludnia uverejniť pravu, správny link je https://albumyrajce.rajce.idnes.cz/
želám príjemný podvečer :-)
Jana R
Pro Mariku 2 - souhrnně je dost informací v této bakalářce :Vliv globálních klimatických změn na ptačí druhy a společenstva. Autorka je Michaela Koschová a je to podrobná literární rešerše (PřF UK Praha). Stačí zadat do vyhledávače a objeví se to...

[Odpovědět]
marika
ďakujem Jani :-)
Jana R
Pro Mariku - co-mohou-prozradit-ptaci-o-znecisteni-ovzdusi
klimaticka-zmena-zmensuje-vrabce-horka-leta-jim-neprospivaji
vrabci-mizi-z-evropy/- to je zajímavé např. ve velkých městech, kde vrabci úplně vymizeli. pokles-poctu-vrabcu-souvisi-se-znecistenim-ovzdusi-spatnou-stravou
Tak aspoň toto. Hezký den přeji.
PS odkazy mi to nebere tak aspoň přesné názvy článků.

[Odpovědět]
marika
Jani, zdá sami, že toto ste si len aktuálne vyhľadali vo vzťahu k mojej otázke, niektoré pramene sú staré (aj tá BC práca) a ani jeden neuvádza dôkazy vo vzťahu k Vašim tvrdeniam
Jana R

Mariko jsem biolog, navíc pedagog a vědec, s 20-ti letou praxí ve vědě a výuce na PřF UK v Praze. Změny klimatu mě zajímají již dlouho a to nejen z hlediska změn v přírodě, ale i z hlediska vlivu na lidské zdraví. Tomuto tématu se věnuji nyní komplexně.
Zadejte si např. sýkora a lejsek černohlavý a zjistíte velice nepříjemnou věc vzhledem ke klimatickým změnám.
Jana R

Vědci z PřF UK publikovali např. tento článek : vliv-globalnich-klimatickych-zmen-na-vyvoj-pocetnosti-ptaku-v-cr/
Jinak pozoruji ve městě v důsledku znečištění (hlavně z dopravy) úbytek mnoha druhů a jsou nahrazovány tolerantnějšími.
Co bylo např. dříve pěnkav a kosů a dnes přibývají straky a sojky....:-(
Ptáci mohou virovým onemocněním podléhat i z důvodu oslabené imunity ve znečištěném prostředí.
jirka
Zdravím Makov a všechny
https://www.youtube.com/channel/UCdUnqH2O5qQQeCNedyKVFQw/videos?view_as=subscriber

[Odpovědět]
marika
VODŇAN: ozval sa :-) - presunul sa do novej oblasti na juh (mierny juhozápad), to je už región Hadjer Lamis (Čad) https://i.postimg.cc/VvNkVDsg/V-sit.jpg
želám príjemné nedeľné popoludnie :-)
(cestopisný album bude, neskôr)

[Odpovědět]
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika
Pěkný víkend všem v Makově i všem makovským příznivcům přeju a nesu i dnes nový Makováček. :-)
Fotky z pátečního dění u makovského krmítka i jezírka jsou tady: :-)
https://makovacek.rajce.idnes.cz/Makovacek_z_11.1.2019_-_chutna_nam_u_krmitka_i_jezirka/


[Odpovědět]
SlávkaH
Veroniko opět milý a vtipný Makováček,děkujeme;-)
Jiřina
Ostražitý strakapoud ;-) - https://www.youtube.com/watch?v=6hoxagWWTQ0

[Odpovědět]
Jiřina
Rychlá volavka :-) - https://www.youtube.com/watch?v=GQJxzdWkYVk

[Odpovědět]
Jiřina
Puzzle - https://www.jigidi.com/created.php?id=1YFFUSNV

[Odpovědět]
Darina
https://www.birdlife.cz/o-ptacich-na-krmitkach-o-scitani-a-taky-o-viru-usutu/

[Odpovědět]
mojeeva
Už nějakou dobu sleduju s překvapením, že čápi jsou stále na hnízdě, a to i v noci, kdy mrzne. Myslela jsem si, že při větších mrazech se schovají někam jinam. Vydrží být venku i když třeba bude mínus 20C?

[Odpovědět]
Ornitolog
Každoročně se najde několik čápů, kteří neodletí a často jsou schopni úspěšně přezimovat i bez lidské pomoci. Při dostatku potravy nejsou nízké teploty samy o sobě kritické. Čápi snesou teploty i pod -15°C.
Pozorovatelka z jižní Moravy - Veronika
Pěkný pátek a pohodový víkend všem přeju a nesu nový Makováček ze čtvrtečního dění před makovskými kamerkami - odkaz na nové fotky je tady: :-)
https://makovacek.rajce.idnes.cz/Makovacek_z_10.1.2019_-_snehove_capi_hnizdo_a_jezirko/


[Odpovědět]
Jana R
Objevují se tu zprávy že zmizelo dost ptáčků i z jiných krmítek. Podle informací odborníků se na tom podepsalo i horké a suché počasí posledních let kdy bylo méně potravy. A samozřejmě svou roli hraje i znečištění ovzduší, které nezná hranice. :-((

[Odpovědět]
marika
Jani, môžete prosím uviesť zdroj, kde sa o tom píše? O vplyve znečisteného ovzdušia ani počasia som ja zatiaľ na odborný článok nenatrafila, o to viac čítam o negatívnom vplyve pesticídov či ubýtku prírodných biotopov a vo vzťahu k úbytku drozdov (kos) konkrétne o vírovom ochorení Usutu, ...